Dr Food

jedzenie, potrawy, restauracje

Czym jest kawa Macchiato?

„Macchiato” to włoskie słowo, które tłumaczy się jako „naznaczony”. Sam napój kawowy został tak nazwany, ponieważ mleko jest używane do zaznaczenia strzału espresso. Espresso macchiato przyrządza się w bardzo podobny sposób jak inne popularne napoje kawowe, takie jak latte, cappuccino czy mokka. Głównym czynnikiem łączącym wszystkie z nich jest to, że są one wykonane z espresso i mleka. Macchiato ma jednak pewne wyraźne różnice w stosunku do innych napojów kawowych. Jaki jest smak macchiato? Koncentruje się na espresso, z subtelną nutą słodyczy z mleka.

Macchiato vs Latte

Zarówno kawa latte, jak i macchiato przygotowywana jest na bazie zwykłego espresso, do którego dodaje się mleko. Jednak ilość użytego mleka i sposób jego dodawania jest tym, co odróżnia te dwa napoje kawowe i nadaje macchiato jego odrębność. W latte użyte espresso jest nieco bardziej rozcieńczone, ponieważ znajduje się w nim większa ilość mleka, które również w pełni łączy się z espresso. Z kolei macchiato to zwykłe espresso z warstwą mlecznej pianki na wierzchu. W porównaniu z latte mleko jest bardziej spienione i znacznie bardziej przypomina espresso, niż napój latte.

Sposób spieniania mleka do macchiato wpływa na smak i konsystencję powstałego napoju. Idealne macchiato powinno być przygotowane z aksamitną mikropianą, która dodaje do mleka drobne bąbelki powietrza. Zamiast parować mleko, jak to ma miejsce w przypadku latte, drobne pęcherzyki powietrza dodają subtelnej, ale zauważalnej różnicy do napoju, tworząc aksamitnie gładką teksturę.

Historia Macchiato

Podobnie jak wiele innych popularnych napojów kawowych, napój macchiato wywodzi się z Włoch. Pierwotnie napój ten miał być pretekstem do spożywania większej ilości espresso w środku dnia, a nie tylko rano. Z drugiej strony cappuccino jest często podawane we Włoszech jako poranny napój jako odpowiednik macchiato. Ze względu na dodatek mleka napój ten nie jest tak mocny jak zwykłe espresso, jednak w porównaniu z cappuccino jest on zazwyczaj mocniejszy.

Ile kofeiny znajduje się w macchiato?

Ten napój nie zawiera więcej kofeiny niż zwykła kawa. Ilość kofeiny, jaką otrzymamy, zależy od wielkości macchiato. Mały napój zawiera około 80 mg kawy, natomiast duży napój ma mniej więcej taką samą zawartość kofeiny jak latte, czyli około 120 mg. Dlatego można wypić kilka macchiato dziennie bez potrzeby martwienia się o przesadzenie z kofeiną.

Więcej o charakterystyce i przygotowywaniu różnych kaw dowiesz się w http://www.barisci.pl