Dr Food

jedzenie, potrawy, restauracje

W jaki sposób możemy przygotować dobre knedle?

Choć różnią się nadzieniem i omastą, łączy je ziemniaczane ciasto. Aby knedle rozpływały się w ustach, ciasto powinno być mięciutkie i delikatne, ale jednocześnie musi dobrze się kleić i nie może się rozpadać.

Jak przygotować idealne ciasto?

Według przepisu ze strony https://www.dlasmakosza.pl/, na 12 knedli przygotowujemy 600 g ugotowanych mączystych ziemniaków (na przykład Gracja, Bryza lub Tajfun). Gotujemy je w mundurkach i dopiero potem obieramy. Należy wiedzieć, że ten prosty zabieg sprawia, że kartofle chłoną mniej wody, masa jest bardziej sypka i nie musimy dodawać do ciasta sporej ilości mąki. Jeszcze ciepłe ziemniaki (ważne, aby były miękkie, ale nie rozgotowane) przeciskamy przez praskę (ubijanie tłuczkiem odpada, bowiem powoduje to, że w cieście są grudki). Do sprasowanych ziemniaków dodajemy 1 łyżkę masła, mieszamy i zostawiamy, aby ostygły. Zimne przekładamy na stolnicę. Na środek wsypujemy 1 i ¼ szklanki mąki pszennej oraz sporą szczyptę soli. Wbijamy jajko i zagniatamy ciasto (staramy się to zrobić szybko, aby nie było zbyt zbite i tym samym twarde). Kończymy wówczas, kiedy ciasto jest jednolite i lekko klejące. Dzielimy je na cztery części, z każdej formujemy wałek o średnicy około 4 cm. Tniemy je na mniejsze kawałki, każdy rozpłaszczamy na grubość około 4 mm, nadziewamy i zlepiamy, formując kulę. Knedle wkładamy do posolonego wrzątku, gotujemy 7 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmujemy łyżką cedzakową.

O czym warto pamiętać?

Wiele gospodyń domowych uwielbia knedle z węgierkami. Ale zachęcają one także do nadziewania ich morelami czy pokrojonymi jabłkami z cynamonem oraz farszami wytrawnymi, na przykład serowym, warzywnym lub mięsnym. Możemy okrasić je tartą bułką zrumienioną na maśle albo polać ulubionym sosem. Ogranicza nas tutaj jedynie nasza fantazja kulinarna.

Dodatkowa uwaga – śliwkowe knedle wspaniale smakują polane stopionym masełkiem i obtoczone w mielonych orzechach z cukrem.