Dr Food

jedzenie, potrawy, restauracje

Które zdrowe przysmaki warto skosztować podczas greckich wakacji?

Kuchnia grecka charakteryzuje się bogactwem smaków i zapachów. Greckie przysmaki są bardzo zdrowe. W swojej kuchni Grecy wykorzystują przede wszystkim świeże i lokalne produkty.

Wśród nich znajdziemy m.in. bakłażany, owoce morza, pomidory, a także różne odmiany ogórków. Do przygotowania zdrowych przysmaków greckie gospodynie wykorzystują różne ryby i wiele gatunków mięsa. Wszystkie dania tej kuchni przepełnione są zapachem świeżych ziół i charakterystycznych przypraw.

Zdrowe i smaczne przysmaki z Grecji

Klasykiem greckich przysmaków jest sałatka grecka, która na dobre rozgościła się na naszych stołach. Na prawdziwej greckiej uczcie nie może także zabraknąć tradycyjnego, gęstego i pożywnego sosu tzatziki. Ale to nie wszystko. Poznaj zdrowe i smaczne greckie przysmaki.

Kofta

Pyszne mięso wieprzowe, w formie kotlecików mielonych podawane na patyku. W oryginale solidnie doprawione przyprawami charakterystycznymi dla Grecji: kolendrą, kminem rzymskim i cynamonem, a także papryką, solą i pieprzem.

O greckiej kofcie przeczytasz więcej tutaj: https://sztukaodchudzania.pl/kofta-zdrowy-grecki-przysmak-z-miesa-mielonego/.

Musaka

To aromatyczna grecka zapiekanka warstwowa, która składa się z cukinii lub bakłażana, ziemniaków i mięsa mielonego. W niektórych rejonach Grecji dodaje się do niej także odrobinę pomidorów. Charakterystyczną chrupkość musaka zawdzięcza beszamelowi zapieczonemu z serem żółtym.

Keftedes

Pełne ziołowego aromatu kulki mięsne wykonane z mielonego mięsa jagnięcego lub wołowego. Najczęściej serwowane są z pitą lub opiekanymi ziemniakami. Dodatkiem obowiązkowym do keftedes jest sos tzatziki.

Fava

Grecka pasta wykonana z łuskanego grochu. Idealnie pasuje do świeżego chleba i naleśników, chociaż w Grecji podawana jest w wielu różnych wariacjach.