Dr Food

jedzenie, potrawy, restauracje

Właściwości zdrowotne ostryg

Ostrygi to jedne z najbardziej cenionych skorupiaków morskich. Znane są ze swojego bogatego smaku i ekskluzywności, która często jest z nimi kojarzona, ale oprócz tego, mają potężne wartości odżywcze. Jedzenie ostryg może być bardzo korzystne dla naszej diety i naszego zdrowia.

Skład ostryg

Ostrygi mają szacunkowo 199 kalorii na 100 gramów. Skład ostryg jest bogaty w mnóstwo składników odżywczych. Ostrygi filtrują wodę morską i żywią się różnymi składnikami odżywczymi, czy to solami, czy minerałami, które znajdują w wodzie, a następnie te składniki odżywcze przechodzą do naszej diety, kiedy je zjadamy.

Ostrygi są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Pomagają one obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu, a z kolei ułatwiają regulację pracy układu sercowo-naczyniowego. Duża zawartość żelaza w ostrygach pomaga w walce z anemią, a wysoka zawartość cynku, fosforu i wapnia pomaga utrzymać włosy i zęby w dobrej kondycji.

Regulują zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Ostrygi są bogate w kwasy omega 3. Ten kwas tłuszczowy pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów, co jest korzystne dla uniknięcia wypadków sercowo-naczyniowych i miażdżycy. Dodatkowo, dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu, pomagają obniżyć ciśnienie krwi poprzez poprawę krążenia i dotlenienia krwi.

Korzystne dla krwi

Poziom żelaza w ostrygach jest taki, że zapewniają one 90% dziennego zapotrzebowania na ten cenny minerał. Żelazo sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Anemia może powodować zmęczenie, problemy żołądkowe, zmęczenie, bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. W dłuższej perspektywie i w zależności od rodzaju anemii, na którą cierpisz, mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne, dlatego pokarmy bogate w żelazo, takie jak ostrygi, są bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Masz ochotę na ostrygi, ale nie potrafisz ich przygotować? Sprawdź, gdzie można zjeść ostrygi.

Dbają o nasze kości

Ostrygi są bogate w mnóstwo bardzo cennych dla naszych kości minerałów, m.in. wapń, cynk, miedź i selen. Te minerały pomagają zwiększyć gęstość kości, a także wytrzymałość i trwałość kości. Zapobiegają chorobom takim jak osteoporoza.

Moc afrodyzjaku

Powszechnie wiadomo, że ostrygi są afrodyzjakiem. Ale dlaczego? Ich wysoka zawartość cynku sprzyja uwalnianiu hormonów płciowych. Nie wiadomo jeszcze na pewno, czy ostrygi zwiększają libido, ale nie ma wątpliwości, że ich dodatkowa zawartość cynku jest bardzo korzystna dla zdrowia seksualnego.

Ostrygi na zmarszczki

Ostrygi zawierają elastynę. Elastyna pomaga zapobiegać zmarszczkom. Jest to rodzaj białka, które bardzo korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Dodatkowo nadaje wytrzymałość i twardość paznokciom.